Antoś Szprycha

Największa kolekcja polskiej muzyki na płytach i kasetach

Antoś Szprycha i JaW skład tej formacji kabaretowej tworzącej muzykę disco polo wchodzi M. Górski - tworzący pod pseudonimem artystycznym "Antoś", J. Adamczak, który wciela się w postać żony Antosia - Ziuty oraz Mieczysław Góra znany jako "Szwagier Mitas” . Grupa zadebiutowała na scenie muzyki disco polo w 1997 roku, płytą pod tytułem „Antoś Szprycha i dziewczynki” . Płyta była ogromnym komercyjnym hitem i wyróżniała się od innych wydawnictw disco polo swoją frywolnością. Na całym materiale nie ma ani jednej złej piosenki, każdy utwór to czysta klasyka stylu disco polo. Największe przeboje z tej płyty to: "Sex Łakomczuszek", "Igraszki Pozamałżeńskie", "Panienka Do Wzięcia", "Dawałam Dawałam", „Ziuta" oraz ogromny hicior „Cycolina” . Ostania piosenka była tak popularna wśród męskiej części słuchaczy disco polo, iż znajomość tekstu „Cycoliny” została uznana za wyznacznik prawdziwej męskości wśród miłośników stylu. To co wyróżnia twórczość artystyczną Antosia Szprychy to oprócz jego niezwykle seksownego wyglądu sprośna warstwa liryczna. Ku pokrzepieniu męskich serc, przytoczymy w tym miejscu fragment tekstu „Cycoliny” : „Daj mi daj, dwa dzwoneczki ( O daj!), daj mi daj (O dawaj!) spod bluzeczki” ¦” . Do piosenki „Igraszki Pozamałżeńskie” panowie nakręcili teledysk. Pierwsza kaseta cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, iż już po trzech miesiącach ukazała się na rynku disco polo następna kaseta Antosia Szprychy – „Wspomnienie po kaszanie” . Drugi album Antosia Szprychy pokrył się platyną. Utwory jak „Bojowa teściowa” ( z refrenem „oj teściowa, teściowa tyś jak poezja klozetowa” ) , „Wielki interes” , „Panienka z okienka” , „Policyjna pała” ( „chcecie wierz mi lub nie, wcale nie przechwalam się. Przystojniaczek ze mnie jest, co ma pałę na 106. Każdy chłop chce taką mieć, no bo pała ważna rzecz! Gdy przy nodze zwisa mi, chodzę dumny tak jak nikt” ¦” ) stały się szlagierami muzyki disco polo. Kolejną pozycją w dyskografii Antosia Szprychy był longplay zatytułowany „Obiecanki Cacanki". Tytułowa piosenka z tego wydawnictwa opisywała ówczesne wybory do parlamentu i stała się dzięki temu ogromnym hitem. Piosenkę śpiewali fani disco polo w całej Polsce. Oprócz tytułowej kompozycji na albumie znalazły się: „Zwisające bimbadełko" ,"Chłop czy baba", „Oda do puszka” .

Ziuta Szprychowa i JaPo ogromnych sukcesach Antosia fani disco polo pokochali też jego żonę, dlatego też na następnym krążku kabaretu - "Ziutowe wybryki z północnej Afryki", główną rolę odgrywała Ziuta. Kobieta zboczonego Antosia była równie frywolna co jej chłop. Jej piosenki opowiadały o stosunkach damsko męskich w dowcipny sposób. Najbardziej znane utwory to: „Pikuś” ( „a wszystko przez pikusia” ¦po co się rozwija jak długa gęsia szyja” ), „Płaska laska” , „Trele sexele” , „Hiszpański Feluś” , „Sum i guma” , „Siu siu” .

Uznanie wśród namiętnych słuchaczy Ziuty zdobyło także jej kolejne nagranie "Zwariowane podwórko" a pochodząca z niego piosenka "Cudze chwalicie swego nie znacie" zdobyła pierwsze miejsce na Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Koszalinie. Ziuta i Antoś Szprycha wiedząc o tym, iż rodzice nie pozwalają dzieciom słuchać ich dwuznacznej twórczości, swój następny materiał stworzyli z myślą o najmłodszych słuchaczach disco polo. To właśnie dla nich na rynku disco polo ukazały się "Najpiękniejsze bajki świata". Kolejnych etapem był album "Z kosą do Europy". Płyta ta ukazała się na sklepowych półkach w przeddzień wielkich protestów rolników ( słynne akcje z Andrzejem Leperem ). Mówiło się wtedy, że Antoś dostał cynk od jednego z rolników a może nwet od samego Andrzeja. Kolejnymi materiałami w dyskografii Antosia Sprychy były kolejno : „Kolorowe pocztówki” oraz ” Kiełbasa wyborcza” , po ukazaniu się tych płyt nadszedł czas na wydawnictwo podsumowujące działalność tego charakterystycznego artysty disco polo. Jedno jest pewne, każdy kto lubi zabawę powinien posłuchać rozpustnej twórczości tego wykonawcy.

Źródło : http://disco-polo.pl/zespol/122-antos-szprycha

Kasety  Antosia Szprychy jakie posiadam w swojej kolekcji

Płyty CD  Antosia Szprychy jakie posiadam w swojej kolekcji